Innowacja: ,,Akademia Młodego Człowieka” realizowana
w naszej szkole

W ubiegłym roku szkolnym 2013/14 uczniowie kl.1, 2 i 3 rozpoczęli innowację ,,Akademia Młodego Człowieka”, którą opracowały nauczycielki klas młodszych Danuta Pińkowska, Anna Długosz i Aleksandra Trefler, a która to innowacja zaplanowana jest do realizacji na 3 lata.
Celem innowacji jest przede wszystkim rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, ale również humanistycznych, matematycznych, plastycznych i muzycznych.
Nauczycielki przygotowały atrakcyjne zajęcia, które uczniom bardzo się podobały.
Naszym ,,hymnem” stała się piosenka ,,Bo co może mały człowiek”.
Wykorzystałyśmy bohaterów występujących w bajce o smoku Iskierce, by pomogli uczniom w działaniach ekologicznych. Z okazji święta Hubertusa pojechaliśmy do leśniczówki, gdzie leśniczy i myśliwi opowiadali o zwierzętach i ich zwyczajach, nasi podopieczni uczyli się jak rozpoznawać zwierzęta po tropach. Wycieczka do lasu połączona była z odpoznawaniem gatunków drzew i konkursem przyrodniczym i utrwaliła właściwe zachowanie się w lesie.
Wspólne pieczenie kiełbasek było okazją do rozmów i dzielenia się swoimi wrażeniami.
W ramach innowacji uczniowie przeprowadzili kilka eksperymentów- na przykład: jak rozkładają się śmieci, kiedy magnesy się przyciągają, a kiedy odpychają, co przyciąga magnes, co tonie w wodzie, a co pływa. Kolejna zdobyta umiejętność to posługiwanie się mikroskopem i obserwacje np. odnóży owadów.
Wiosną każda klasa założyła swój ogródek szkolny. Na klasowych grządkach posiano rzodkiewkę, marchewkę, aksamitki, fasolę i miętę. Wsadzono do ziemi pestki dyni. Uczniowie dbali o swoje poletka, podlewali, plewili i obserwowali. Wnioski z obserwacji zapisywali w Kartach Obserwacji.
Wszyscy doczekaliśmy się ekologicznych zbiorów - smacznej rzodkiewki i marchewki. W październiku zebrano piękne, okrąglutkie dynie. Z 3 nasion fasoli włożonych w ziemię na wiosnę udało się zebrać aż 28 strąków fasoli, a z nich 65 nowych nasion, które wykorzystamy do hodowli wiosną. Liczenie zbiorów też było ekscytujące.
Uczniowie wykonali także ciekawe prace plastyczne m.in logo koła łowieckiego, zabawkę z ekośmieci, zielnik. Podczas zajęć nasi wychowankowie zapoznali się z zasadami gier dydaktycznych takich jak: Tangram, Rummikub, Quatrata, które urozmaicały nam nasze spotkania.
W tym roku szkolnym 2014/15 w ramach innowacji realizujemy projekt edukacyjny
,,Jak zmienia się drzewo w 4 porach roku”

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wybrali sobie do obserwacji określony gatunek drzewa: kl.1- wiąz, kl.2- modrzew, kl.3- wiśnia.
Przy wyborze gatunku drzewa kierowaliśmy się tym, by do obserwacji wybrać drzewo liściaste, iglaste i owocowe. Podzieleni na grupy uczniowie zebrali z różnorodnych źródeł -internet, albumy i książki przyrodnicze, atlasy-wiadomości, ciekawostki, wiersze, rebusy o swoim drzewie. Każda grupa podzieliła się wiedzą o swoim drzewie z pozostałymi uczniami.
Póżniej przystąpiono do obserwacji drzewa, jego wyglądu, zmierzono pień ,odbito korę .
Następnie założyliśmy Kart Obserwacji, w których zapiszemy jak zmienia się drzewo w poszczególnych miesiącach i wykonaliśmy zdjęcia. Następny krok to wizyta w warsztacie stolarskim .Tam uczniowie zobaczyli maszyny przydatne przy obróbce drewna, dowiedziały się jak powstają i jak wyglądają deski powstałe z dębu, jesionu i buku . Dotykali, wąchali
drewniane wiórki ,deseczki przed heblowaniem i po. Wszystkie zmysły zostały uruchomione. Wrażenia niezapomniane. W planie mamy wycieczkę do zakładu kamieniarskiego, gdyż wszelkie gatunki kamienia należą do krajobrazu przyrody nieożywionej. Będziemy również badać PH gleby, w jakiej rosną nasze drzewa oraz obserwować przez mikroskop wygląd liści, igieł, kwiatów. Działaniom praktycznym towarzyszą rozrywki umysłowe: łamigłówki, krzyżówki, wykreślanki oraz prace plastyczno- techniczne. Podsumowaniem projektu będzie wystawa uczniowskich prac, quiz tematyczny i wycieczka .Rodzice już zostali wciągnięci do współpracy z czego wszyscy się cieszymy.
Opracowała: Danuta Pińkowska, Anna Długosz