Śladami braci Grimm
Według wielu źródeł 20. grudnia 1812 r. ukazało się pierwsze wydanie baśni braci Grimm zatytułowane „Kinder- und Hausmärchen”. Dokładnie 200 lat później, 20. grudnia 2012 r. w szkole podstawowej w Kątach Opolskich świętowano Dzień Braci Grimm, zorganizowany w ramach obchodów Roku Braci Grimm. Z tej okazji do szkoły zawitali sami Jakub i Wilhelm Grimm i w wywiadzie, który przeprowadziła z nimi szkolna dziennikarka, opowiedzieli o swoim życiu i dziełach, które dziś zaliczane są do światowego dziedzictwa UNESCO.
Publiczność, która zebrała się w sali gimnastycznej, mogła przeżyć podróż Niemieckim Szlakiem Baśniowym (Deutsche Märchenstrasse) i poznać historię najsłynniejszych baśni świata.
Szlak ten bierze swój początek w Hanau, rodzinnym mieście braci, a kończy w Bremie, mieście czterech „nadzwyczajnych” muzykantów.
Ponadto w wywiadzie można było usłyszeć, że to właśnie bracia Grimm są autorami zarówno gramatyki niemieckiej, jak i słownika niemieckiego, zaś same baśnie zostały przetłumaczone na ponad 160 języków. Ciekawostką jest również fakt, że to właśnie ich wizerunek widnieje na banknocie 1000 marek niemieckich (co w czasach obiegu tej waluty, czyli do 1. stycznia 2002 r. było równowartością ponad 2000 złotych- chyba żaden takim banknotem by nie pogardził :-)).
Podczas spotkania widzowie obejrzeli barwną prezentację multimedialną, z której oprócz faktów z życia pisarzy, można się było dowiedzieć takich informacji, jak ta, że (ponoć) Królewna Śnieżka żyła kiedyś naprawdę.
Pod koniec spotkania przeprowadzono quiz dotyczący szkolnej wystawy związanej ze słynnymi baśniami - zebrani mieli za zadanie odgadnąć, z jakimi utworami związane są eksponaty wystawy.
Zaś szczegółową wiedzą nt. baśni braci Grimm można się było popisać 4. stycznia 2013 r., wtedy to bowiem w szkole przeprowadzono konkurs znajomości tych baśni. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele test zdali celująco.
Imprezę zorganizowały nauczycielka języka niemieckiego, p. Sylwia Michala, oraz nauczycielka języka polskiego i szkolna bibliotekarka, p. Marzena Naumowicz.
Sylwia Michala