• PROJEKTY

        • ROK SZKOLNY 2022/2023

          Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023  realizuje Rządowe programy: 

          „AKTYWNA TABLICA” oraz "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI".

          "Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności."

          Natomiast w ramach programu "Aktywna tablica" szkoła otrzymuje dofinansowanie do sprzętu komputerowego oraz innych urządzeń TIK wykorzystywanych jako pomoce dydaktyczne slużące do urozmaicenia prowadzonych zajęć.



          ROK SZKOLNY 2020/2021

          OP@LSKIE DLA PODSTWÓWEK – zdalne nauczanie zbliża!

          W związku z realizacją projektu OP@LSKIE DLA PODSTWÓWEK – zdalne nauczanie zbliża!, w ramach którego Samorząd Województwa Opolskiego przekazuje w sumie 4.957 laptopów do szkół podstawowych w całym regionie, nasza szkoła otrzymała 10 laptopów, które będą wykorzystywane na potrzeby zdalnego nauczania w naszej placówce.

           

          Projekt Kreatywna Opolszczyzna program twórczych metod kształcenia w szkołach Aglomeracji Opolskiej

          Cel projektu:
          Podniesienie jakości kształcenia w 110 szkołach podstawowych z Aglomeracji Opolskiej (24 z Opola i 86 spoza) w ramach TIK (COVID), w tym w 40 szkołach (11 z Opola i 29 spoza Opola) w wyniku realizacji 4 programów nauczania przyczyniających się do podniesienia kompetencji kluczowych, umiejętności uniwersalnych 3890 uczniów – w tym uczniów ze SPE oraz 3000 nauczycieli w wyniku udziału w dodatkowych zajęciach, wyjazdach do miejsc edukacji bezpośredniej, konkursach, kursach doskonalących, doposażenia pracowni szkolnych w okresie od 1.09.2020- 31.08.2022

          W obecnym roku szkolnym Publiczna Szkoła Podstawowa w Katach Opolskich przystąpiła do projektu edukacyjnego : „Kreatywna Opolszczyzna - program twórczych metod kształcenia w szkołach Aglomeracji Opolskiej” (poddziałanie 9.1.2, współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego).

          W ramach projektu szkoła otrzymała wsparcie w postaci sprzętu komputerowego - 7 laptopów 

          ROK SZKOLNY 2019/2020

          Projekt "Zdalna Szkoła +"  realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

          Oś I - Powszechny dostęp do szybkiego internetu

          Działanie 1.1 - Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach

           

          W ramach projektu Zdalna szkoła + Gmina Tarnów Opolski przekazała Publicznej Szkole Podstawowej  w Kątach Opolskich :

          10 sztuk słuchawek bezprzewodowych Logitech PC

          10 tabletów graficznych Huion Q 620

          5 sztuk tabletów graficznych Huion Kamvas 13 

          6 sztuk myszek skanujące  Skaner I.R.I.S 458075 IRISCan Mouse Executive 2

          5 licencji MC Office

          11 sztuk myszek przewodowych Logitech M 90

          Przekazane sprzęty zostały wykorzystane w zdalnym nauczaniu przez nauczycieli i uczniów szkoły.

          „#OSEWyzwanie”

          04.05.2020 Dotarła do szkoły wygrana Mobilna Pracownia Komputerowa w ramach OSE Wyzwanie (konkursu organizowanego przez NASK PIB).

          Otrzymaliśmy 16 laptopów, które umożliwiom uczniom pozbawionym dostępu do sprzętu komputerowego naukę zdalną w tym wyjątkowo trudnym okresie jakim jest stan epidemii, wywołany koronawirusem. Zapraszamy do szkoły rodziców uczniów, którzy mają ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego.

          Realizacja projektu:"Zdalna Szkoła - Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej" 

           

           

           

           

          Gmina Tarnów Opolski  otrzymała dofinansowanie z projektu pn. "Zdalna Szkoła - Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej" w systemie kształcenia zdalnego współfinansowanego ze  środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020, w kwocie 59 830,00 zł. Dzięki grantowi nasza szkoła otrzymała 7 laptopów oraz akcesoria, które zostały przekazane do użytku uczniom i nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej w Kątach Opolskich. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowaną zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Urządzenia umożliwią uczniom pozbawionym dostępu do tego typu urządzeń realizację podstawy programowej.

           

          Realizacja „Programu dla szkół” w roku szkolnym 2019/2020

          WARZYWA I OWOCE ORAZ SZKLANKA MLEKA PONOWNIE  ZAGOŚCIŁY W NASZEJ SZKOLE

          W obecnym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły ponownie realizują "Program dla szkół", którego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

          Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków z budżetu krajowego.

          • Działania edukacyjne i promocyjne SZKOŁY

          Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania tych produktów

          Działania edukacyjne mają na celu upowszechnienia wśród dzieci wiedzy o korzyściach wynikających ze spożywania produktów owocowo - warzywnych i mlecznych, a także o pochodzeniu i uprawie produktów rolnych. Katalog działań edukacyjnych obejmuje:

          • organizowanie konkursów i dni tematycznych - DNI ZDROWEGO ODŻYWIANIA,
          • organizowanie warsztatów kulinarnych,
          • wspólne spożywanie drugiego śniadania połączone z degustacją owoców i warzyw oraz mleka i ich przetworów (w tym produktów ekologicznych i regionalnych),
          • organizowanie wycieczek do gospodarstw rolnych, gospodarstw ogrodniczych,  
          • stosowanie innych sposobów upowszechniania informacji o korzyściach płynących ze spożywania owoców i warzyw oraz mleka i ich przetworów, w szczególności przez organizowanie wystaw, przygotowywanie prezentacji oraz organizowanie lekcji tematycznych.

          OBYWATEL IT

           

          „#OSEWyzwanie”

          We wrześniu br. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie pod nazwą „#OSEWyzwanie”, zorganizowanym przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zostaliśmy laureatami konkursu i wygraliśmy mobilną pracownię komputerową!

          OSE ( Ogólnopolska Sieć Edukacyjna) to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

          Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu 764 nagród, z czego w województwie Opolskim zwyciężyło 19 szkół, a wśród nich nasza szkoła.

          Odnieśliśmy sukces dzięki determinacji Pani Dyrektor Joanny Migoń i nauczycielek Pani: Sabiny Firlus, Joanny Korzec i Joanny Martynowicz. Pragniemy im bardzo podziękować za poświęcony czas i zaangażowanie.

          Uczniowie naszej szkoły mogą się spodziewać nowych komputerów i dostępu do szerokopasmowego Internetu, dzięki którym zajęcia lekcyjne staną się bardziej atrakcyjne. Ważnym celem zajęć będzie rozwijanie i podnoszenie  kompetencji cyfrowych uczniów. Nasz udział w konkursie jest odpowiedzią na ogromne potrzeby szkoły w zakresie doposażenia placówki w nowoczesne narzędzia informacyjno-komunikacyjne. Obiecujemy, że nie poprzestaniemy na tym, będziemy walczyć o jeszcze lepszą szkołę.

           

          https://ose.gov.pl/konkurs-osewyzwanie

           

          ROK SZKOLNY 2018/2019

          PROJEKT Z FIRMĄ GAZ-SYSTEM

           Warsztaty edukacyjne z GAZ - SYSTEM czyli z chemią za pan brat.

          19 listopada 2018 uczniowie klas 7,8 i 3 gimnazjalnej w naszej szkole uczestniczyli w kilkugodzinnych warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Gaz- System S. A. Do szkoły przybyło mobilne laboratorium chemiczne, które obsługiwali trenerzy-edukatorzy. Celem zajęć było nabycie umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym, nauka rzetelnego opisu eksperymentu ze szczególnym rozróżnieniem obserwacji i wniosków, połączenie teorii z praktyką oraz nabycie konkretnej wiedzy na temat zastosowania i korzyści wynikających z użytkowania gazu ziemnego, bezpieczeństwa i eksploatacji infrastruktury gazowej.
          Na zajęciach uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia dotyczące budowy prostego elektrolizera, elektrolizy wobec wskaźnika oraz doświadczenia z gazami: skąd się one biorą, jakie gazy są w naszym otoczeniu i jakimi prawami się rządzą.

          Następną częścią były pokazy doświadczeń przeprowadzane przez trenerów, m. in. z ciekłym azotem, które miały bardzo widowiskowy charakter i sprawiały uczniom wiele radości. Po nich odbył się konkurs dla uczestników oraz rozdano nagrody dla najaktywniejszych uczniów.

          Na zakończenie zajęć przedstawiciel Gaz-Systemu wręczył każdemu uczniowi prezenty – multifunkcyjny długopis „dla budowlańca” oraz pendrive.


          Ta niezwykle ciekawa i nietypowa lekcja chemii ogromnie podobała się młodzieży. Sprzyjało temu profesjonalne przygotowanie sali, indywidualny dostęp do sprzętu badawczego oraz miła atmosfera. Zajęcia te, oprócz walorów dydaktycznych, przysporzyły młodym ludziom wiele radości i na pewno na długo pozostaną w ich pamięci.

           

          Projekt 3.2 "Sztuczna Inteligencja I - programowanie w szkołach OPOLSKIEGO NUTS-3"

                                                      

          W roku szkolnym 2018/2019 klasa I i II uczestniczyła w projekcie, którego głównym celem był rozwój i wzrost kompetencji w zakresie programowania .

          Uczniowie podczas zajęć z nauczycielami poznawali tajniki świata cyfrowego, uczyli się współpracować w grupie, rozwijali swoje zainteresowania a przede wszystkim ciekawie spędzali czas. Do pobudzania kreatywności na zajęciach zostały użyte narzędzia służące do nauki programowania w tym również te służące do pracy poza środowiskiem komputerowym.

          Niezwykłe były też zajęcia z trenerem- panem Sebastianem, który przyjeżdżał do nas z robotami. Był Photon, Dash i Dot, Ozoboty i Vernie- te interaktywne zabawki edukacyjne  wspierają dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności z zakresu programowania i elektroniki. Pomagają w rozwoju kreatywności, zdolności logicznego myślenia oraz poznaniu podstaw programowania.

          Projekt zakończył się wyjazdem do „Zaczarowanego Świata” – Centrum Nauki i Eksperymentu podczas którego dzieci doświadczyły niesamowitych wrażeń.

           

          Zdjęcia z projektu dostępne są w zakładce „Album fotograficzny”.

           

           W roku szkolnym 2018/2019 szkoła realizuje program rządowy:

          "AKTYWNA TABLICA".

          Dzięki realizacji programu szkoła została doposażona w nowoczesny sprzęt - monitory interaktywne. W ten sposób zarówno uczniowie klas młodszych I-IV w Katach Opolskich oraz klas V-VIII i 3 gimnazjum w Przyworach mogą uczyć się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych.

           

           

          W roku szkolnym 2018/2019 szkoła realizuje kolejny raz program "Umiem pływać" jest to już druga edycja,w której bierze udział 37 uczniów klas 1-3 z naszej szkoły.

          Program jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Gminy Tarnów Opolski.

           

          Realizacja „Programu dla szkół” w roku szkolnym 2018/2019

          WARZYWA I OWOCE ORAZ SZKLANKA MLEKA ZNOWU ZAGOŚCIŁY W NASZEJ SZKOLE

          W obecnym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły ponownie realizują "Program dla szkół", którego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

          Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków z budżetu krajowego.

           

          ROK SZKOLNY 2017/2018     

           

           

          W roku szkolnym 2017/2018

          Publiczna Szkoła Podstawowa w Kątach Opolskich jest realizatorem następujących projektów:

                           1. Od 14.11.2017 r. w naszej szkole rozpoczęły się „Warsztaty Efektywnej Nauki”  dla uczniów klas 4-6 , a od lutego 2018 r.zajęcia rozpoczęli  uczniowie klasy II gimnazjum w zakresie rozwijania kompetencj kluczowych, w ramach projektu: Akademia Kompetencji Kluczowych w Aglomeracji Opolskiej Nr projektu:RPOP.09.01.02-16-004/15    Wnioskodawca: „Instytut Badawczo-Szkoleniowy” Sp. z o.o. ul. Artyleryjska 3K, 10-165 Olsztyn

          Od 14.11.2017 r. w naszej szkole rozpoczynają się „Warsztaty Efektywnej Nauki”  dla uczniów klas 4-6  w zakresie rozwijania kompetencj kluczowych.

          Jakie są założenia „Warsztatów Efektywnej Nauki”?

          Podczas „Warsztatów…” uczeń poznaje siebie, doświadczając i otrzymując informacje od innych oraz od samego siebie. „Warsztaty…” łączą metodę learning by doing z konstruktywną informacją zwrotną i autorefleksją.
           

          Kluczem do powodzenia „Warsztatów Efektywnej Nauki” jest, aby podczas nich uczeń:

          • dowiedział się i doświadczył tego, że jest kompetentny i skuteczny: potrafi

                     się uczyć, zapamiętywać, twórczo myśleć, pracować w zespole,

          • poznał swój indywidualny styl uczenia się oraz inne możliwe style,
          • wypróbował różne techniki i metody uczenia się oraz wybrał te, które mu odpowiadają
          • stworzył swój własny „sposób na naukę”,
          • odkrył, jak może zadbać o odpowiedni stan do nauki: fizyczny, umysłowy i emocjonalny,
          • sprawdził, jak może uczyć się i uczyć innych, współpracując zespołowo.

           

          Dlatego fundamentem „Warsztatów Efektywnej Nauki” jest:

          • motywowanie poprzez pracę na potencjale kompetencyjnym i poczuciu skuteczności,
          • diagnoza indywidualnego stylu uczenia się i dopasowanie do niego „sposobu na naukę” w oparciu o poznane techniki i metody,
          • zarządzanie optymalnymi stanami do nauki,
          • rozwijanie umiejętności współpracy zespołowej.                                 

          „Warsztaty Efektywnej Nauki” opierają się na osiągnięciach wielu nauk zajmujących się
          indywidualnymi stylami uczenia się – po to, aby to uczeń dowiedział się, że uczy się inaczej i co owo inaczej w jego przypadku oznacza. Jak tego się dowie? Poprzez poznawanie, ćwiczenie i samodzielne ocenianie różnorodnych technik i metod w różnorodnych zadaniach i sytuacjach. Poprzez otrzymywanie stałej, konstruktywnej informacji zwrotnej od prowadzącego i od grupy. Wreszcie poprzez planowanie swojego działania i próbowanie siebie także poza „Warsztatami…”
          Na zakończenie „Warsztatów…” każdy uczestnik otrzyma swoje własne narzędzie: sposób
          na efektywną naukę. Będzie wiedział, jak się uczyć, aby nauka dawała radość własnej
          skuteczności i będzie potrafił tak się uczyć. 

                         2. Nasz oddział przedszkolny od 1 września 2017 r. bierze udział w projekcie "Przedszkole dla wszystkich przyjazne - wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w przedszkolach 15 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej".

                        3. Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki AO - obszar III – Wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół podstawowych na obszarze Aglomeracji Opolskiej- kontynuacja projektu. W obecnym roku szkolnym zorganizowano kolejne dodatkowe zajęcia dla uczniów klas 2-7 w oparciu o wykorzystanie metody eksperymentu dla 3 grup.

                          4. Uczniowie klas 1-3 na przełomie maja i czerwca bieżącego roku szkolnego będą realizować zajęcia z nauki pływania na basenie AKWARIUM w Opolu, w związku z realizacją projektu  „Umiem pływać” organizowanego przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu w ramach programu powszechnej nauki pływania współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Samorząd Gminny Tarnów Opolski.

                  

          Gmina Tarnów Opolski we współpracy z Wojewódzkim Zrzeszeniem LZS w Opolu pozyskała środki na realizację programu „Umiem pływać” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Gminy Tarnów Opolski. W lekcjach nauki pływania weźmie udział 117 dzieci z las pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych z terenu Gminy Tarnów Opolski. 

           

          W naszej szkole będzie to grupa 45 uczniów klas 1-3. 

           

          Założenia programowe projektu "Umiem pływać"

           

                      Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”.

           

          Główne cele projektu:

          • upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
          • nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
          • profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
          • zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, w tym alkoholizmowi, poprzez organizację zajęć sportowych dla uczniów,
          • efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
          • wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie projektem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie wybudowano krytej pływalni,
          • edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.

           

                  Projekt powszechnej nauki pływania jest propozycją uczestniczenia w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną również poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Projekt będzie kierowany do wszystkich dzieci – uczniów klas I-III szkół podstawowych w całym kraju, bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo uczniów.

          Metodycznie zorganizowane i powszechnie dostępne zajęcia „nauki pływania”, będą również stanowić atrakcyjną propozycję zagospodarowania wolnego czasu uczniów, w kontekście profilaktyki zapobiegania zjawiskom patologii społecznych.

           

                          5. W obecnym roku szkolnym uczestniczymy również w projekcie Subregion Środkowy Wysportowany i Zdrowy ! Prrogram został skierowany do osób z problemami  otyłości, nadwagi i cukrzycy dla dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat oraz dorosłych w wieku 45-65 lat. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków województwa opolskiego w ramach dotacji celowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

           

          Rok szkolny 2016/2017

          W roku szkolnym 2016/2017 Publiczna Szkoła Podstawowa w Kątach Opolskich przystąpiła do projektu:

          Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki AO- obszar I – Wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół podstawowych na obszarze Aglomeracji Opolskiej

          Projekt pn. Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki AO- zakłada realizację działań ukierunkowanych na kompleksowe wsparcie trzech kluczowych obszarów tzn. uczeń – nauczyciel – szkoła, przez co ma doprowadzić do rozwoju kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych położonych na terenie Aglomeracji Opolskiej. Cel ten wprost wpisuje się w zakładany dla poddziałania 9.1.2 cel szczegółowy 2: Podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy oraz rozwój indywidualnego podejścia do ucznia, w szczególności ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zakres projektu obejmujący długi okres realizacji oraz połączenie działań w zakresie wyrównywania szans, poprzez wsparcie uczniów osiągających słabsze wyniki oraz nowoczesnej dydaktyki opartej o nauczanie w  miejscach edukacji bezpośredniej (uczelnie wyższe, pracownie eksperymentalne, instytucje kultury) ma wzmocnić efektywność wsparcia i spowodować wzrost kompetencji w zakresie kompetencji kluczowych w obszarach zdiagnozowanych jako wymagające wsparcia. Jednoczesne wsparcie nauczycieli poprzez organizację działań w zakresie podnoszenia ich kwalifikacji w obszarach deficytowych oraz związanych z nowoczesną dydaktyką opartą o wykorzystanie najnowszych rozwiązań dostępnych w edukacji oraz TIK z jednoczesnym tworzeniem sieci współpracy, wzmocni efekt oddziaływania projektu. Działania te zmniejszą dysproporcje w osiągnięciach edukacyjnych uczniów oraz podniosą jakość procesu kształcenia jak również wdrożą innowacyjne formy nauczania w zakresie nauk humanistycznych, przyrodniczych oraz matematycznych. Zaplanowane działania mają na celu podniesienie efektywności kształcenia uczniów szkół podstawowych, w tym stworzenie w placówkach warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu.

          Głównym założeniem projektu jest:

          • zmniejszenie deficytu w zakresie umiejętności matematyczno – przyrodniczych oraz społecznych uczniów szkół podstawowych Miasta Opola oraz Aglomeracji Opolskiej;
          • wzrost wiedzy w zakresie kompetencji kluczowych uczniów objętych wsparciem, poprzez rozwój ich uzdolnień z zakresu matematyczno-przyrodniczego;
          • wzrost świadomości uczestników projektu w zakresie dalszej ścieżki edukacyjnej  i przyszłej orientacji zawodowej;
          • wzrost wykorzystania innowacyjnych metod nauczania poprzez stworzenie warunków  w szkołach objętych wsparciem umożliwiających i wspierających edukację na wysokim poziomie tj. wprowadzenie innowacyjnych form nauczania oraz narzędzi efektywnego nauczania/tworzenia warunków do skutecznego uczenia się i nauczania;
          • doposażenie bazy szkół w pomoce dydaktyczne.

           Udzielając wsparcia szkołom objętych projektem uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość rozwoju osobistego, a podjęte działania pozwolą m.in. na:

          • stworzenie warunków równych szans edukacyjnych;
          • wzmocnienie atrakcyjności oraz podniesienie jakości oferty edukacyjnej placówek realizujących kształcenie w formach szkolnych ukierunkowane na rozwój kluczowych kompetencji;
          • wzmocnienie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia;
          • udzielenie pomocy uczniom zagrożonym niepowodzeniami szkolnymi, co umożliwi osiągnięcie sukcesów na miarę ich możliwości;
          • ujawnienie i rozwinięcie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności interpersonalnych;
          • propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu;
          • poprawę bazy i warunków materialnych prowadzonych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, opiekuńczych oraz zajęć pozalekcyjnych.

           Zakładany cel główny projektu to wzmocnienie słabszych obszarów wiedzy i kompetencji kluczowych oraz TIK, połączone ze wzrostem kompetencji i kwalifikacji nauczycieli ze szkół podstawowych z terenu Aglomeracji Opolskiej poprzez kompleksowe wsparcie obejmujące realizację działań ukierunkowanych na wzrost kompetencji organizowanych na terenie szkoły jak i poza nią.

          http://sn.rzpwe.opolskie.pl/szkoly-podstawowe-obszar-ii

           

          ROK SZKOLNY 2015/2016

           

          W roku szkolnym 2015/2016 w szkole realizowano Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu zasoby naszej szkolnej biblioteki wzbogacone zostały o nowe publikacje książkowe wybrane głównie przez uczniów naszej szkoły. 

           

          ROK SZKOLNY 2014/2015

           

          W roku szkolnym 2014/2015 w szkole realizowano projekt "Fascynujący Świat Nauki i Technologii"  współfinansowany przez Unię Europejską  dla uczniów klas 1-6.

          OKOLICA, JAKIEJ NIE ZNAMY

          Uczniowie klasy VI uczestniczyli w projekcie „Okolica, jakiej nie znamy”.

          Głównym celem spotkań było poznanie osobliwości przyrodniczych, kulturowych i historycznych naszego regionu.

          Uzbrojeni w aparaty fotograficzne i szkicowniki utrwalali ciekawe i niezwykłe miejsca w Kątach Opolskich, Przyworach i Miedzianej.

          Zdobyte w ten sposób materiały posłużyły do wykonania przepięknych prezentacji multimedialnych.

          Na kolejnych zajęciach odbyła się wycieczka po Kątach Opolskich, w czasie której rysowali mapki w terenie i dokonywali pomiarów. Wykorzystywali w tym celu swoją wiedzę matematyczną ( jednostki miar) oraz przyrodniczą (skala, rodzaje map, atlas, globus).

          Efektem wspólnej pracy było stworzenie Wielkiej Mapy Kątów na boisku szkolnym.

          Wielką atrakcją na zajęciach był wirtualny spacer po najbliższej okolicy , z wykorzystaniem Google Maps.

          Nasza okolica – Mała  Ojczyzna – słynie z pysznej, śląskiej kuchni. Przy berach śmiesznych i uciesznych odbyła się śląska biesiada. Był kołocz, kartofelzalat, wurszt i inne „ślunskie specyjały”.

          Swoje plastyczne uzdolnienia uczniowie zademonstrowali, wykonując z tangramów niecodzienną wizję wsi.

              Odbyły się również rozgrywki sportowe – uczniowie rozegrali mecz hokeja na trawie –pomiędzy drużynami naszych wsi

          Na koniec uczniowie przygotowali się do wyborów na sołtysa. Komitety wyborcze wraz z kandydatami przedstawiali swój program wyborczy i kusili wszystkich zebranych obietnicami świetlanej przyszłości. W wyniku demokratycznego głosowania z udziałem klas I – VI wyłoniono najlepszego sołtysa, który to stanowisko mógł piastować przez kolejne 4 dni.

          Dzięki wehikułowi czasu uczestnicy projektu przenieśli się do roku 2064 i przygotowali prace na temat swojej miejscowości za 50 lat.

          „Cudze chwalicie, swego nie znacie – sami  nie wiecie co posiadacie” – tego na pewno nie można powiedzieć o uczniach klasy VI.

          Prowadzące zajęcia Joanna Korzec i Marzena Naumowicz dziękują za zaangażowanie i mile spędzony czas.

           

          SPOSÓB NA MITOLOGIĘ

          Uczniowie kl. V z PSP w Katach Opolskich znaleźli skuteczny SPOSÓB NA MITOLOGIĘ. Od stycznia do maja 2014 r. odbyli wielką podróż z najsłynniejszym podróżnikiem w dziejach ludzkości – z Odyseuszem z Itaki W ramach realizowanego projektu FŚNiT.

          Podróż rozpoczęła się na górze Olimp, gdzie nasi uczniowie -  bogowie raczyli się ambrozją i nektarem. Pokrzepieni na ciele i duchu, uzbrojeni w wiedzę , przygotowali prezentacje multimedialne, a także kostiumy i dekoracje.
          Później poznali dokładnie historie Odyseusza, śledząc jego dwudziestoletnią tułaczkę. Odbyła się zabawa sportowo- rekreacyjna inspirowana przygodami Odysa w grocie cyklopa Polifema. Na wzór Hellenów i Trojan stoczyli też sportową bitwę o piękną Hellenę.

          Uczniowie uczyli się poprzez działanie i tworzenie, wykonywali różnorodne prace plastyczne, teatralne i literackie  o  wędrówce króla Itaki.  Z wykorzystaniem tangramu stworzyli niezwykłe projekcje mitologiczne.
          Za pomocą wehikułu czasu przenieśliśmy się do współczesnej Grecji  poznaliśmy obyczaje, kulturę i język. W rytm tańca Greka Zorby pląsaliśmy po starożytnych ruinach.

          Na koniec uczniowie kl. V przybyli do greckiej tawerny, gdzie na stołach królowały oliwki, tzatziki i ser feta. Na deser można było skosztować greckiej chałwy oraz wspaniałego, pachnącego ciasta limonkowego.

          Nauczycielki prowadzące zajęcia p. Asia Korzec i p. Marzenka Naumowicz były bardzo mile zaskoczone zaangażowaniem i wielką kreatywnością uczestników  projektu.

          W KRAINIE MATELANDII

          W ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii realizowanego w naszej szkole klasy III i IV uczestniczyły w zajęciach ścieżki edukacyjnej w zakresie przedmiotów matematyczno- przyrodniczych „ W świecie Matelandii”. Uczniowie poznali fantastyczną krainę Matelandię, Arytmetykusa i króla Matematykusa Wielkiego. Tworzyli mapy, banknoty, pałac króla porównując królestwo Matelandii do naszego kraju. Tworząc państwo Matematykusa uczniowie wykorzystywali i zdobywali wiedzę w zakresie czytania mapy, kierunków świata, poznali bryły geometryczne budując pałac króla. W połączeniu z wycieczką do banku utrwaliły polski system monetarny i zaprojektowały banknoty Matelandii. w poarciu o zdobyte wiadomości uczniowie stworzyli gry planszowe dotyczące Matelandii. Zwięczeniem zajęć był bal na dworze Matematykusa Wielkiego.

          Dokonując podsumowania uczniowie opowiadali o swoich zadaniach, chwalili się swoimi osiągnięciami i ocenili projekt  jako bardzo ciekawy.

          Projekt prowadziły Anna Długosz i Danuta Pińkowska

          ORTOGRAFKA - OD ZABAWY DO OFICYNY WYDAWNICZEJ

          Klasy  I i II brały udział w zajęciach ścieżki edukacyjnej w zakresie przedmiotów humanistycznych „ Ortografka- od zabawy do klasowej oficyny wydawniczej”. Zaczęliśmy od wyprawy do Ortolandii, by w sposób zabawowy zachęcić do nauki ortografii. Podróżując po Polsce od morza do gór bogaciliśmy słownictwo o trudne wyrazy i wykonaliśmy piękne prace plastyczne. Aby zapamiętać pisownię jak największej ilości trudnych wyrazów uczniowie opracowali własne  ilustrowane słowniczki ortograficzne oraz grę planszową -Ortograficzne memory. Naszym celem było stworzenie szkolnej gazetki. Pracując w grupach, dzieląc sie pomysłami co do treści, które mają się znaleźć w gazetce powstały 4 publikacje:   „ Kogel- mogel”, „Sensacja- rewelacja”, „Sensacyjna gazetka”, „Szkoła jest wesoła”. W gazetkach znalazły się zagadki, krzyżówki i wykreślanki ortograficzne, ciekawostki i wywiad z nauczycielem.                                                                                                                        

          Na podsumowaniu uczniowie wykorzystując emotikonki, które rysowali po każdych zajęciach, uznali projekt za ciekawy i interesujący.

                                                                                  Danuta Pińkowska, Anna Długosz

           

          ROK SZKOLNY 2012/2013

           

          W roku szkolnym 2012/2013 

          Publiczna Szkoła Podstawowa w Kątach Opolskich przystąpiła do projektu:" Z nauką za pan brat" współfinansowany przez Unię Europejską  dla uczniów klas 1-3.

          W ramach projektu realizowane są:

          • zajęcia logopedyczne
          • zajęcia rozwijające zdolności matematyczno- przyrodnicze             
          • zajęcia z języka angielskiego.

           

          Czas realizacji zajęć:  XI 2012 - VI 2013

          Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

               

          " Inwestujemy w  dzieci i młodzież naszej gminy"

          Projekt współfinansowany przez Unię Europejską  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

          " Inwestujemy w  dzieci i młodzież naszej gminy"

          CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA