Światowy Dzień Zdrowia - 07.04. 2015
" Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym"
5_krokow_do_bezpiecznej_zywnosci.pdf
Bezpieczenstwo_zywnosci_ulotka_informacyjna.pdf
Wytyczne_dla_podroznych_dotyczace_bezpiecznej_zywnosci(1).pdf
Światowy Dzień Zdrowia - 07.04. 2015
" Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym"
5_krokow_do_bezpiecznej_zywnosci.pdf
Bezpieczenstwo_zywnosci_ulotka_informacyjna.pdf
Wytyczne_dla_podroznych_dotyczace_bezpiecznej_zywnosci(1).pdf
KOMUNIKAT
DYREKTORA SZKOŁY
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Kątach Opolskich oraz Filialnej Szkoły w Przyworach informuje, że nabór do szkoły oraz oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2015/16 będzie prowadzony w szkole w terminie 1 marca - 31marca 2015r.
Dzieci przyjmuje się do oddziału przedszkolnego i do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego zgodnie z regulaminem rekrutacji do Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Kątach Opolskich.
Dyrektor Szkoły
Joanna Migoń
I Ty możesz zostać pisarzem…
O tym, jak kreatywne i pomysłowe potrafią być dzieci wiemy wszyscy. Szkoła jest idealnym miejscem na to, aby tę kreatywność odkrywać i rozwijać. Dlatego też na lekcjach uczniowie niejednokrotnie mają okazję wykazać się swoimi nowatorskimi pomysłami. Jedną z takich okazji była lekcja w trakcie której uczniowie mieli za zadanie wymyślić zakończenie znanej nam baśni J.Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Uczniowie klasy III stworzyli piękne i ciekawe zakończenia. Kto wie, może niejedno z nich przy tej okazji odkryło w sobie pisarskie zdolności?
Oto jak uczniowie dokończyli znaną baśń:
„Dziewczynka z zapałkami” – zakończenie bajki
Karolina Kinder
2. … Dziewczynka gdy zapaliła ostatnią zapałkę pojawił się duch babci i powiedział: chodź ze mną, polecimy daleko stąd, z dala od tego miasta. Proszę zabierz mnie tam gdzie zawsze świeci słońce. Może do Egiptu? Tam będziemy jeździć na wielbłądach. Tak, polecimy do Egiptu, powiedziała babcia – tam na pewno będziesz szczęśliwa. Już na zawsze będziesz ze mną. Nigdy nie będziesz czuła się samotna.
Aleksandra Pocheć
3 . … Dziewczynka siedziała na ulicy i ogrzewała się zapałkami, które miała sprzedać. Gdy już prawie zamarzła, przyszedł biedak i zaniósł ją do swojego domu. Dziewczynka obudziła się bardzo wcześnie rano i zobaczyła, że jest w jakimś domu, lecz nie był to jej dom. Gdy zwiedzała ten dom to znalazła kuchnię w której był biedak. Biedak powiedział jej że zabrał ją z ulicy i może u nieo zostać jak długo chce. Dziewczynka była szczęśliwa, ponieważ wiedziała, że jest ktoś kto się nią zaopiekuje, mimo że nie jest bogaty.
Anna Dyga
4… Dziewczynka sprzedając zapałki spotkała miłą panią. Ta pani zabrała ją do swojego domu żeby ogrzała się i coś zjadła. Pani zaproponowała, aby dziewczynka zamieszkała u niej. Dziewczynka zgodziła się. Wszyscy żyli długo i szczęśliwie.
Rafał Kaczmarek
5. … Gdy dziewczynka zapaliła ostatnią zapałkę, podeszła do niej starsza Pani, która była smutna gdyż zmarła jej córka. Dziewczynka z zapałkami był do niej bardzo podobna. Starsza Pni zabrała dziewczynkę ze sobą do domu gdyż mieszkała sama. Okazało się, że starsza Pani była bogatą damą i nie tylko pokochała dziewczynkę, ale przygarnęła całą rodzinę.
Julia Mutz
6. … Gdy tak dziewczynka grzała się przy zapałkach, podeszła do niej pięknie ubrana Pani. Zaprosiła ona zmarznięte dziecko do siebie. Dziewczynka zgodziła się i poszły razem do domu tajemniczej Pani. W domu przygotowała dla niej ciepłą kąpiel. Następnie dziewczynka dostała nowe branie i najadła się do syta pierożków. Piękna Pani przygotowała także dla dziewczynki łóżko w którym spędziła noc. Następnego ranka po śniadaniu dała dziewczynce zaczarowany amulet który ma spełniać jej życzenia. Dziewczynka wróciła do domu, a jej życie zmieniło się na lepsze. Miała przytulny dom, ciepłe ubranie i jedzenie. Postanowiła też odwdzięczyć się swojej wybawczyni, dlatego często ją odwiedzała i pomagała jej w domu.
Natalia Mateja
7. … Dziewczynka błąkała się po ulicy. Nagle podeszła do niej kobieta. Zabrała ją do swojego domu. Tam dziewczynka ogrzała się i zamieszkała z tą kobietą.
Dawid Hudala
8. … W Wigilię Nowego Roku ulicami małej miejscowości spacerowała dziewczynka z długimi blond włosami, bosymi stopami, bez rękawiczek a w fartuszku miała zapałki. Bardzo marzyła o tym, żeby sprzedać wszystkie zapałki. W drugiej alei spotkała kobietę o dobrym sercu. Nieznajoma kupiła wszystkie zapałki i zaprosiła dziewczynkę do swojego domu. W domu dobrej kobiety czekało na dziewczynkę mnóstwo niespodzianek. Domownicy od razu ją polubili i obdarzyli miłością. W lewym rogu pokoju znajdowała się choinka a pod choinką stał prezent z napisem „dla dziewczynki z zapałkami” Od razu na twarzy dziewczynki pojawił się uśmiech gdy zobaczyła ciepłe buty, płaszczyk z futerkiem, czapkę z szalikiem i rękawiczki. Dziewczynka zaczęła Nowy Rok w ciepłym ubraniu i obdarowana miłością dobrych ludzi.
Vanessa Schreiber
9. … Dziewczynka z babcią zapaliły świece, było im miło i przytulnie. Po paru minutach babcia zniknęła, a dziewczynce znów było smutno.
Wiktoria Machura
Zebrała i spisała Anna Długosz
FERIE ZIMOWE
Szanowni Rodzice i Uczniowie
Ferie zimowe w obecnym roku szkolnym trwają
od 19 stycznia - 1 lutego 2015 r.
Wszystkim Nauczycielom i Uczniom życzę udanych ferii,
aktywnego i bezpiecznego wypoczynku.
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym
w Kątach Opolskich
Joanna Migoń
„Boże Narodzenie to cudowny czas.
Wszyscy już czekają na choinki blask.
Na jej świeży zapach i kolorów moc.
Na tę pierwszą gwiazdkę w wigilijną noc.”
Wspaniałych i radosnych świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,
samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku 2015
życzy
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym
w Kątach Opolskich
Joanna Migoń
6 grudnia 2014r. po raz kolejny zorganizowany został
JARMARK ŚWIĄTECZNY
przy Domu Parafialnym w Kątach Opolskich.
W czasie uroczystości można było posmakować wyśmienite ciasta domowe, pierniki, wypić kawę i aromatyczną herbatę. Do nabycia były piękne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne wykonane przez Uczniów, Rodziców i Nauczycieli, m.in.: wieńce adwentowe, stroiki świąteczne, gipsowe figurki, choineczki, mikołaje. Piękne przedmioty cieszyły oko, pomysłowość twórców zachwycała licznie zgromadzonych gości.
O godzinie 15 rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie wraz z Nauczycielami przygotowali mnóstwo atrakcji.
By uświetnić ten wyjątkowy dzień, wystąpił: chór Cantabiles ze swoim bogatym repertuarem w j. niemieckim i w j. polskim. Uczniowie uzdolnieni muzycznie zagrali na różnorodnych instrumentach : na gitarach (Małgorzata Hładun, Weronika Czypek, Michał Jaborski), na skrzypcach (Zuzia Paciorek), na keyboardzie (Paulina Gajda) oraz na trąbce (Nikodem Kocełuch) i zespół klasy VI na flażoletach. W występie artystycznym wzięły udział dzieci z kl. 1-6. Uczniowie przygotowali wiersze i piosenki dla św. Mikołaja, przypomnieli czym jest Adwent i jak należy przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Nastrojowe wiersze przeplatane były pastorałkami w wykonaniu szkolnego chórku.
Jarmark świąteczny stał się historią, a biorąc pod uwagę jego atmosferę i zaangażowanie Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Sołtysa w jego organizację, można śmiało stwierdzić, że był udany … oby w przyszłym roku nie zabrakło nam pomysłów .
Wierzymy, że kolejna edycja Jarmarku znowu obudzi ducha Świąt Bożego Narodzenia w naszej społeczności.
Dyrektor Szkoły składa serdeczne podziękowania Sołtysowi wsi Kąty Opolskie Panu Januszowi Borowiakowi, Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom za serdeczną współpracę i zaangażowanie oraz wszelką pomoc w przygotowaniu imprezy. Dzięki Waszej pomocy tegoroczny Jarmark był wyjątkowy. Po raz kolejny pokazaliście, że zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie i pomocną dłoń.
Organizatorzy Jarmarku z PSP w Kątach Opolskich
SZLACHETNA PACZKA wręczona
Gorąco dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom obsługi za przyłączenie się do naszej akcji, za zainteresowanie i wsparcie. Przygotowaliśmy 9 paczek rzeczowych - w tym rzeczy takie jak koc, ściereczki, poduszkę, ręczniki za pieniądze uzbierane do puszki, telewizor, opał, które doręczono naszej pani Apolonii. Jesteście wspaniali i można na was liczyć.
Pani Apolonia była tak bardzo wzruszona i szczęśliwa, że nawet nie umiała dobrać słów. Była pod wrażeniem wszystkich paczek i telewizora.
Koc bardzo jej się spodobał i, jak powiedziała, "koc jest przepiękny i w dodatku taki ciepły, że jak będę pod nim leżeć będę wspominać tych dobry ludzi".
Bardzo mile zaskoczył ją list w paczce. Telewizor już został zamontowany i włączony na telewizji TRWAM i z tego powodu Pani była najbardziej zadowolona, ponieważ nie zawsze może pójść na Mszę do kościoła. Cieszyła się również, że otrzymała opał dzięki czemu będzie mieć ciepło w domu, a jak będzie chłodniej w domu to ma koc, który otrzymała.
Prosiła przekazać podziękowania: "Bóg zapłać za wszystkie dary" oraz serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.
Ja ze swej strony szczególnie chciałabym podziękować pani Sabinie Firlus oraz uczniom Nikoli, Viktorii z kl. II, Nadine z kl. I, Sabinie, Paulinie z kl. IV i Michałowi z kl. V za okazaną mi pomoc przy pakowaniu paczek oraz pani Ani Długosz za ciekawe pomysły.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Koordynator Danuta Pińkowska
,,Szlachetna Paczka” w naszej szkole
Nasza szkoła bierze udział w akcji ,,Szlachetna paczka”. Wybraliśmy samotną, schorowaną starszą Panią, której chcemy pomóc.
Potrzebne są następujące produkty:
- żywność: herbata, olej, dżem, konserwy mięsne oraz specjalne produkty niskosłodzone ze względu na cukrzycę,
-środki czystości: proszek do prania, środki czyszczące, chusteczki higieniczne oraz inne artykuły.
Osoba, którą chcemy wesprzeć potrzebuje pilnie opału.
W szkole zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na dekoder do telewizora, aby nasza Pani Apolonia mogła oglądać telewizję Trwam.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję. Na dary czekamy do czwartku 11.12, najpóźniej do piątku rano -12.12,
gdyż w piątek należy rzeczy zapakować i odesłać.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności – koordynator
Danuta Pińkowska
Przedstawienie ,,Szewczyk Dratewka”
Pod koniec listopada br. klasa druga pod opieką wychowawczyni
Danuty Pińkowskiej przygotowała - wykorzystując drewniane łyżki, papier i drut- przedstawienie w oparciu o bajkę Janiny Porazińskiej ,,Szewczyk Dratewka”. Przeczytaliśmy lekturę, omówiliśmy, podzieliliśmy role. Każdy uczeń własnoręcznie wykonał kukiełkę.
Dratewka był dobrym i miłym człowiekiem. Pomógł mrówkom, pszczołom i kaczkom. Pragnął uwolnić pannę zamkniętą przez złą czarownicę w wieży. Aby to zrobić, musiał wykonać 2 zadania i rozwiązać zagadkę. W wykonaniu pierwszego zadania - oddzielić ziarenka maku od ziaren piasku - Dratewce pomogły mrówki, drugie zadanie - znaleźć złoty kluczyk utopiony w stawie - pomogły kaczki, wskazać pannę z wieży wśród jednakowo wyglądających panien - pomogły pszczoły.
Przesłaniem bajki jest uświadomienie dzieciom, że warto być dobrym a także odważnym - jak Dratewka, który nie bał się czarownicy i wytrwałym w osiąganiu celu, bo każde uczynione dobro wraca.
Na naszą inscenizację zaprosiliśmy uczniów klasy pierwszej i trzeciej wraz z wychowawczyniami.
Oli -narrator- pięknymi, bogatymi zdaniami opowiadał o przebiegu akcji. Maciek -Dratewka zmieniając głos oddawał emocje szewczyka.
Mrówki - Marcel i Olaf, pszczoły - Wikunia i Daniel grzecznie dziękowały za udzielenie pomocy. Nikola - czarownica skrzekliwym głosem straszyła Dratewkę, mówiąc co się z nim stanie ,gdy nie wykona zadania - ,,gdy nie zrobisz do poranku, to ci panku urwę głowę i gotowe”. A Hanusia - panna z wieży wdzięcznie podziękowała za uwolnienie.
Aktorzy świetnie się spisali, wczuwając się w swoje role. Również przygotowanie kukiełek dostarczyło wiele emocji.
Publiczność z klasy pierwszej i trzeciej nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Uczniowie z tych klas zapowiedzieli, że wkrótce oni przygotują swoje przedstawienie. Chętnie obejrzymy.
Opr. Danuta Pińkowska
Innowacja: ,,Akademia Młodego Człowieka” realizowana
w naszej szkole
W ubiegłym roku szkolnym 2013/14 uczniowie kl.1, 2 i 3 rozpoczęli innowację ,,Akademia Młodego Człowieka”, którą opracowały nauczycielki klas młodszych Danuta Pińkowska, Anna Długosz i Aleksandra Trefler, a która to innowacja zaplanowana jest do realizacji na 3 lata.
Celem innowacji jest przede wszystkim rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, ale również humanistycznych, matematycznych, plastycznych i muzycznych.
Nauczycielki przygotowały atrakcyjne zajęcia, które uczniom bardzo się podobały.
Naszym ,,hymnem” stała się piosenka ,,Bo co może mały człowiek”.
Wykorzystałyśmy bohaterów występujących w bajce o smoku Iskierce, by pomogli uczniom w działaniach ekologicznych. Z okazji święta Hubertusa pojechaliśmy do leśniczówki, gdzie leśniczy i myśliwi opowiadali o zwierzętach i ich zwyczajach, nasi podopieczni uczyli się jak rozpoznawać zwierzęta po tropach. Wycieczka do lasu połączona była z odpoznawaniem gatunków drzew i konkursem przyrodniczym i utrwaliła właściwe zachowanie się w lesie.
Wspólne pieczenie kiełbasek było okazją do rozmów i dzielenia się swoimi wrażeniami.
W ramach innowacji uczniowie przeprowadzili kilka eksperymentów- na przykład: jak rozkładają się śmieci, kiedy magnesy się przyciągają, a kiedy odpychają, co przyciąga magnes, co tonie w wodzie, a co pływa. Kolejna zdobyta umiejętność to posługiwanie się mikroskopem i obserwacje np. odnóży owadów.
Wiosną każda klasa założyła swój ogródek szkolny. Na klasowych grządkach posiano rzodkiewkę, marchewkę, aksamitki, fasolę i miętę. Wsadzono do ziemi pestki dyni. Uczniowie dbali o swoje poletka, podlewali, plewili i obserwowali. Wnioski z obserwacji zapisywali w Kartach Obserwacji.
Wszyscy doczekaliśmy się ekologicznych zbiorów - smacznej rzodkiewki i marchewki. W październiku zebrano piękne, okrąglutkie dynie. Z 3 nasion fasoli włożonych w ziemię na wiosnę udało się zebrać aż 28 strąków fasoli, a z nich 65 nowych nasion, które wykorzystamy do hodowli wiosną. Liczenie zbiorów też było ekscytujące.
Uczniowie wykonali także ciekawe prace plastyczne m.in logo koła łowieckiego, zabawkę z ekośmieci, zielnik. Podczas zajęć nasi wychowankowie zapoznali się z zasadami gier dydaktycznych takich jak: Tangram, Rummikub, Quatrata, które urozmaicały nam nasze spotkania.
W tym roku szkolnym 2014/15 w ramach innowacji realizujemy projekt edukacyjny
,,Jak zmienia się drzewo w 4 porach roku”
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wybrali sobie do obserwacji określony gatunek drzewa: kl.1- wiąz, kl.2- modrzew, kl.3- wiśnia.
Przy wyborze gatunku drzewa kierowaliśmy się tym, by do obserwacji wybrać drzewo liściaste, iglaste i owocowe. Podzieleni na grupy uczniowie zebrali z różnorodnych źródeł -internet, albumy i książki przyrodnicze, atlasy-wiadomości, ciekawostki, wiersze, rebusy o swoim drzewie. Każda grupa podzieliła się wiedzą o swoim drzewie z pozostałymi uczniami.
Póżniej przystąpiono do obserwacji drzewa, jego wyglądu, zmierzono pień ,odbito korę .
Następnie założyliśmy Kart Obserwacji, w których zapiszemy jak zmienia się drzewo w poszczególnych miesiącach i wykonaliśmy zdjęcia. Następny krok to wizyta w warsztacie stolarskim .Tam uczniowie zobaczyli maszyny przydatne przy obróbce drewna, dowiedziały się jak powstają i jak wyglądają deski powstałe z dębu, jesionu i buku . Dotykali, wąchali
drewniane wiórki ,deseczki przed heblowaniem i po. Wszystkie zmysły zostały uruchomione. Wrażenia niezapomniane. W planie mamy wycieczkę do zakładu kamieniarskiego, gdyż wszelkie gatunki kamienia należą do krajobrazu przyrody nieożywionej. Będziemy również badać PH gleby, w jakiej rosną nasze drzewa oraz obserwować przez mikroskop wygląd liści, igieł, kwiatów. Działaniom praktycznym towarzyszą rozrywki umysłowe: łamigłówki, krzyżówki, wykreślanki oraz prace plastyczno- techniczne. Podsumowaniem projektu będzie wystawa uczniowskich prac, quiz tematyczny i wycieczka .Rodzice już zostali wciągnięci do współpracy z czego wszyscy się cieszymy.
Opracowała: Danuta Pińkowska, Anna Długosz
J a s n e, ż e k l a r!
Pod tym hasłem kolorowe samochody z animatorami języka niemieckiego od kilku lat przemierzają Polskę wzdłuż i wrzesz, by w ramach projektu „Deutsch Wagen Tour” zawitać do szkół oraz przedszkoli i przeprowadzić z dziećmi „niezwykłe” lekcje języka niemieckiego.
Taki samochód, czyli „Deutsch Wagen” przyjechał także do szkoły w Kątach Opolskich.
26. listopada 2014 r. działy się tam rzeczy niesamowite - i maluszki i starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które bardzo długo będą wspominać!
Zajęcia w dwóch grupach wiekowych poprowadziła pani Hanna Krężlewska, która zadbała o miłą atmosferę i o to, by żadnemu dziecku nie schodził z twarzy uśmiech.
„Polowanie rekina”, tańce - skakańce, niecodzienny mecz piłki nożnej, śmieszne piosenki czy też wesołe gry i zabawy – to tylko niektóre atrakcje warsztatów. Nauka przez zabawę? „Jasne, że klar!”, bo tym zajęciom towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji i ogromna porcja śmiechu. Było kolorowo, było głośno, było zabawnie i wesoło - tutaj żaden nie miał prawa się nudzić, a przy tym nauczył się wielu nowości o języku i w języku niemieckim! Każdy uczestnik otrzymał także mały upominek.
Wszyscy uczniowie twierdzą zgodnie, że nabrali ochoty na więcej i życzą sobie, aby taki „fajny samochód” przyjechał do nich w przyszłym roku szkolnym.
„Deutsch Wagen Tour” jest projektem Goethe Institut oraz wielu partnerów i sponsorów; patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jest to inicjatywa bardzo udana i potrzebna. Miło jest patrzeć na zadowolone miny uczniów i na ich narastającą motywację do nauki języka niemieckiego! Mamy nadzieję, że ich przyszłoroczne życzenie się spełni!
O wizycie Deutsch Wagen w naszej szkole można poczytać także na stronie www.deutsch-wagen-tour.pl (zakładka Weblog)
Sylwia Michala, PSP z Oddziałem Przedszkolnym w Kątach Opolskich
Święty Marcinie, przybądź prosimy!
Chociaż listopad jest zimny i skłania nas ku zadumie, to jednak jest taki jeden dzień w tym miesiącu, który jest pełen ciepła i niesie wiele radości, nie tylko dzieciom. Jest to dzień św. Marcina z Tours, który w wielu górnośląskich miejscowościach jest bardzo uroczyście świętowany. Tak od wielu lat dzieje się także w Kątach Opolskich, a obchody w dniu 11. listopada stały się już tutaj tradycją.
W piękne popołudnie zgromadzeni spotkali się w kościele parafialnym, by w sposób szczególny wspomnieć i uczcić patrona dnia. Na początek zebranych powitał proboszcz parafii, ks. Krzysztof Pagór i zaprosił wszystkich na program artystyczny, który pod opieką nauczycielki języka niemieckiego przygotowali uczniowie miejscowej szkoły. Dzieci przedstawiły misterium o świętym, zaśpiewały piękne piosenki i wyrecytowały wiersze w języku niemieckim, przygotowały także modlitwy, w których odczytały przesłanie św. Marcina, by w dzisiejszych czasach nie zapominać o potrzebujących.
Następnie wszyscy udali się w pochód po miejscowości - z barwnymi lampionami oraz przy akompaniamencie kątowskiej orkiestry i dzieci. Na czele podążała postać na koniu, symbolizująca świętego z Tours.
Na końcu pochodu przy domu parafialnym czekały na wszystkich rogale świętomarcińskie oraz ciepłe napoje. Można było także upiec kiełbaski przy ognisku. Dla uczestników obchodów przygotowano małe upominki – gipsowe odlewy w kształcie konia i podkowy, które przygotowano na zajęciach w świetlicy wiejskiej.
Legenda o św. Marcinie stwarza niepowtarzalną okazję, aby w szczególny i bardzo uroczysty sposób uczcić pamięcią tego świętego - jej niezwykłość tkwi w tym, iż poprzez spotkanie parafian oraz gości z okolicznych miejscowości można wspólnie miło spędzić czas, a przede wszystkim kontynuować wspaniałe dzieło. Jednoczy ona z pokolenia i ubogaca duchowo, dlatego też uroczystość ta stała się pięknym obyczajem.
Organizatorami imprezy było koło mniejszości niemieckiej DFK Kąty Opolskie/ Konty, miejscowa szkoła oraz Rada Sołecka.
Całość została sfinansowana dzięki wsparciu konsulatu RFN w Opolu, Radzie Sołeckiej oraz prywatnym sponsorom.
Sylwia Michala, DFK Kąty Opolskie/ Konty
Pasowanie na
U C Z N I A K L A S Y P I E R W S Z E J
które odbyło się 30.10.2014 roku przebiegało w bardzo uroczystym nastroju. Dzieci najpierw zaprezentowały wiersze i piosenki, później po odśpiewaniu hymnu państwowego złożyły ślubowanie.
Do braci uczniowskiej wstąpili: Maja Warzecha, Wojciech Okos, Anna Gebauer, Lukas Jaszkowic, Paulina Zmuda, Piotr Kiełbasa, Paulina Zając, Marcel Smuda, Nadine Gajek, Weronika Zygmunt i Weronika Maczurek.
Po uroczystym występie na pierwszaków czekał wspaniały tort który upiekła jedna z mam, p. Sylwia Kiełbasa.
Aleksandra Trefler
PROGRAM PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ
"PROBLEM Z GŁOWY"
W tym roku szkolnym uczniowie klas I – III pod opieką nauczyciela- Anny Długosz wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”, który podejmuje działania zapobiegające szerzeniu się wszawicy w szkołach. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się między innymi: co to jest wszawica, jak jej zapobiegać, jak postępować w sytuacjach, gdy „ swędzi głowa”.
Następnie uczniowie przygotowali prace plastyczne na konkurs zorganizowany przez fundatora i partnerów programu.
Do wygrania atrakcyjne nagrody!!!
Wszystkich, którzy chcą zagłosować na nasze prace konkursowe zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.problem-z-glowy.pl
Głosowanie trwa do 12 grudnia!!!
Anna Długosz
Śpiewać każdy może!
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że kunszt śpiewania nie jest im obcy i, że w tej dziedzinie śmiało mogą konkurować z uczniami innych szkół!
W gminnym konkursie piosenki niemieckiej „Festiwal Piosenki Niemieckiej 2014”/ „Festival des deutschsprachigen Liedes 2014”, który skierowany był do uczniów wszystkich typów szkół oraz przedszkoli, a który do odbył się 24.10.2014 r. w budynku OSP w Kosorowicach nasze uczennice zdobyły 1. miejsce i to podwójnie!
W kategorii klas 1-3 zwyciężył zespół dziewczynek z klasy 1 oraz 2 – Weronika Maczurek, Maja Warzecha, Victoria Gajek oraz Nikola Skóra utworem „So groß wie ein Baum” z repertuaru Reinharda Horna wyśpiewały sobie 1. miejsce.
Kolejne miejsce na podium zapewniła sobie Vanessa Schreiber, uczennica klasy 3, która zaśpiewała piosenkę „Freunde” z repertuaru zespołu Junge Hanseaten, a tym samym wygrała konkurencję w kategorii solistek.
Gratulujemy sukcesu i czekamy na więcej!
Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae oraz koło Mniejszości Niemieckiej z Tarnowa Opolskiego/ DFK Tanau.
Zdjęcia z konkursu można zobaczyć w zakładce "album fotograficzny"
Sylwia Michala
Powrót do OSIKOWEJ DOLINY
Są takie magiczne miejsca, do których zawsze chętnie się powraca. Takim miejscem jest Osikowa Dolina w Koziegłowach – manufaktura małych i dużych dzieł sztuki. Uczniowie szkoły podstawowej w Kątach Opolskich w maju tego roku mogli pojechać tam po raz pierwszy a, że bardzo się tam wszystkim spodobało, postanowiono wyjazd powtórzyć - i tak pod koniec października uczniowie szkoły w Kątach oraz Przyworach wraz z nauczycielami i rodzicami ponownie udali się do miasteczka położonego w województwie śląskim.
Nie trzeba długo tłumaczyć, dlaczego odwiedziny tego miejsca sprawiają tak wielką radość – ciepłe podjęcie gości, miła atmosfera, lecz przede wszystkim uczestnictwo w warsztatach rękodzieła przyciągnęły społeczność uczniowską i ich opiekunów.
Podczas zajęć każdy mógł przemienić się w artystę i wyczarować cuda i cudeńka z drewna osikowego. Zadanie było tak proste co i przyjemne - stworzenie Mikołaja oraz choinki świątecznej, bo przecież Boże Narodzenie za pasem. Każdy eksponat był oryginalny, każdy eksponat był niepowtarzalny, każdy eksponat był małym arcydziełem. W dodatku każdy autor mógł zabrać swoje dzieło do domu.
Po takich zajęciach każdy śmiało może powiedzieć: „Mam talent”, bo przecież radość z własnoręcznie wykonanej pracy cieszy najbardziej!
Zdjęcia z wycieczki w zakładce album fotograficzny
Sylwia Michala, PSP z Oddziałem Przedszkolnym w Kątach Opolskich
15 października uczniowie klasy III na uroczystej akademii uczcili najważniejsze szkolne święto -
D Z I E Ń N A U C Z Y C I E L A
W krótkiej scenie teatralnej młodzi aktorzy udowodnili wszystkim zgromadzonym, że wykonywanie zawodu nauczyciela to niełatwa praca. Dlatego też, na osłodę wszelkich trudności związanych z edukacją uczniów złożyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia z okazji ich święta.
Uczniów do występu przygotowała wychowawczyni klasy III – pani Anna Długosz.
Dodatkowym akcentem akademii było uhonorowanie symbolicznymi kwiatami jednej z nauczycielek – pani Danuty Pińkowskiej z okazji jej trzydziestolecia pracy w szkole. Pani Danusi życzymy jeszcze wielu sukcesów w pracy dydaktycznej.
Zaczarowane lekcje w zaczarowanym świecie
W piątek 3 października wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych zajęciach w Zaczarowanym Świecie w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii.
Uczniowie podzieleni na siedem grup przemieszczali się od sali do sali, gdzie czekali na nich animatorzy prowadzący różnorakie lekcje. I tak, mieliśmy lekcje o elektronice, mechanice, gimnastyce, instrumentach muzycznych, robotyce, przyrodzie, i anatomii.
Uczniowie byli świadkami naukowych eksperymentów, mieli okazję pograć na instrumentach muzycznych, porozmawiać z prawdziwym robotem, sprawdzić jak działa kula Van de Graaff’a, na czym polega zjawisko próżni, jak działa mózg człowieka, jak wygląda amonit i co to jest ferrofluid.
Pełni nowych wiadomości i niesamowitych wrażeń uczniowie wrócili do domów. Na długo zapamiętają ciekawe eksperymenty a nowo nabyta wiedza z pewnością przyda się na lekcjach.
Zdjęcia z tego wydarzenia w zakładce "album fotograficzny"
Anna Błońska
WYCIECZKA KLASY III DO OPOLA
W szkole podstawowej w Kątach Opolskich od dawna wiadomo, że jedną z najprzyjemniejszych lekcji jest ta wycieczkowa. Tegoroczna klasa 3 postanowiła zatem skorzystać z takiej możliwości i 26. września 2014 r. wraz z wychowawczynią p. Anną Długosz oraz nauczycielką języka niemieckiego, p. Sylwią Michala udała się na wycieczkę do Opola.
O tym, że nasze miasto stołeczne ma bardzo ciekawą i bogatą historię uczniowie mogli przekonać się podczas zwiedzania Wieży Piastowskiej. Pan przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiedział o dziejach grodu piastowskiego – można było się dowiedzieć, że wieża jest pozostałością po zamku, jakim celom kiedyś służyła oraz kto w dawnych czasach miastem zarządzał. Każdy mógł także dotknąć zbroi rycerskiej i chociaż przez chwilę poczuć się jak średniowieczny bohater.
Ważnym punktem spotkania było wejście na słynną budowlę, z której roztacza się niesamowity widok – panorama Opola oraz okolicy. Kto zatem nie zaznał jeszcze tej przyjemności, temu polecamy nadrobić to jak najszybciej! Wszakże Wieża Piastowska to symbol Opola!
Po udanej lekcji historii trzecioklasiści udali się do Biblioteki Austriackiej, by tam wziąć udział w warsztatach językowo-literackich pt. „Moja pierwsza podróż po Niemczech”. Zajęcia te zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, który przypada na 22. września.
Podczas spotkania bohater książki o tym samym tytule (autorstwa Anette Lange), pluszowy zając Felix oraz pani bibliotekarka zabrali dzieci w podróż po Niemczech – eskapada rozpoczynała się na wyspie Sylt, prowadziła przez Hamburg, Berlin, Monachium aż do Schwarzwaldu, stamtąd zaś poprzez Zagłębie Ruhry aż do Münster, rodzinnego miasta pluszaka. Była to niesamowita, pełna przygód lekcja o naszych zachodnich sąsiadach. Zapewne niejeden uczeń rozmarzył się o takiej podróży – kto wie, może w przyszłości ktoś podąży śladami Felixa?
Zanim jednak uczniowie wyruszą w dalekie wojaże, może warto namówić ich najpierw na poznawanie swojego regionu, bo przecież lepiej mieszka się w miejscu, którego historię, tradycje i obyczajowość się zna.
Sylwia Michala, PSP z Oddziałem Przedszkolnym w Kątach Opolskich
Fascynujący Świat Nauki i Technologii - wycieczka
25 września uczniowie naszej placówki pojechali na wycieczkę naukową na Uniwersytet Opolski i brali udział w wykładach z pokazami z zakresu nauk ścisłych.
Celem wycieczki i udziału w zajęciach na Uniwersytecie Opolskim było aktywne podejście do nauki poprzez udział w ciekawych zajęciach laboratoryjnych z zastosowaniem eksperymentu jako metody pracy.
Uczniowie klas IV, V i VI brali udział w wykładach oraz aktywnie badali otaczający świat , korzystając z nowoczesnego sprzętu i przyrządów do doświadczeń.
Pracownicy naukowi pokazywali uczniom bogactwo świata nauki w modułach tematycznych :
Uczniom towarzyszyły dwie przeurocze maskotki Sowa i Orle Pisklę, symbole mądrości i nauki.
Każdy uczeń po zakończeniu zajęć otrzymał pamiątkowy Certyfikat.
Joanna Korzec
Powered by aSc EduPage